Najbliższe wydarzenia

Urodziny królowej
Redaktor: Administrator   
16.04.2008.

Dziś Małgorzata II, królowa Danii obchodzi swoje urodziny. Autobusy od rana zostały  ustrojone w flagi państwowe, a ja wybrałam się zobaczyć zmianę warty i paradę Królewskiej Straży. Na tę właśnie paradę natknęłam się na Strøgecie, więc dałam się wciągnąć w kolorowy tłum wymachujący flagami i poszłam za nim pod Amalienborg - pałac królowej.

ImageImage

Na placu przed pałacem parada się zatrzymała, orkiestra wygrywała marsze a poddani czekali na swoją królową. Kiedy królowa z całą rodziną ukazała się na balkonie, rozległy się okrzyki (niezbyt głośne): hura, hura, hura! Dzieci wymachiwały flagami, słychać było huk wystrzałów i hałas krążącego nad placem helikoptera.

ImageImage

ImageImage

Muszę przyznać, że spodziewałam się większego splendoru i huku, ale po chwili doszłam do wniosku, że ta raczej skromna ceremonia przynajmniej nie wzbudzi komentarzy, na co to się wydaje pieniądze podatników. Kiedy tak obserwowałam, jak defilada zmuszona jest wymijać na ulicy ciężarówki z zaopatrzeniem zaparkowane przed sklepami, przyszła mi do głowy taka myśl, podsumowująca cały ten dzień: królowa królową, święto świętem, ale pracować trzeba.

Zmieniony ( 16.04.2008. )
 
Kurs języka duńskiego
Redaktor: Administrator   
11.04.2008.

Rozpoczął się nowy kurs języka w IK Center - tym razem skierowany głównie do Polaków. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, w czwartki o godz. 17.30 do 19.00 (w tym przerwa na kawę). Plusem tego kursu jest to, że wszyscy startują z podobnego poziomu - podstawowego, słówka duńskie są tłumaczone na język polski (dzięki pani Kasi), a rodacy są mniej rozgadani niż młodzież na pozostałych kursach w IK Center.

Do tej pory odbyły się dwie lekcje, więc wszyscy, którzy chcieliby jeszcze dołączyć, są serdecznie zaproszeni. Kurs jest darmowy, lecz jeżeli ktoś korzysta z poczęstunku (owoce, kawa, herbata, kanapki) rzuca "na tacę" 10 koron, które jest przeznaczone na jedzenie i na materiały (kserokopie z książki).

Image

Adres: Rømersgade 17, 1362 Kopenhaga K, tel. +45 33 32 59 39, email: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć .

Zmieniony ( 11.04.2008. )
 
O Duńczykach i ich sąsiadach
Redaktor: Administrator   
02.04.2008.

Image

W Danii żyje około 5,4 miliona ludzi. Porównując to z sąsiednimi państwami – Szwecją i Niemcami, wychodzi całkiem niewiele. 9 milionów Szwedów lubi Danię za tanie piwo, a 82 miliony Niemców lubią Danię za słońce, piasek i wakacje nad morzem.

Dania składa się z 406 wysp i wysepek. Jest troszkę większa niż Holandia, za to w Szwecji zmieściłaby się 10 razy, oczywiście nie uwzględniając Grenlandii która jest prawie 4 razy większa od Francji.

W żadnym mieście oprócz Kopenhagi populacja nie przekracza 250 tysięcy, a tylko kilka z nich ma więcej niż 50 tysięcy mieszkańców, chyba że pogoda jest bardzo słoneczna a Szwedzi są wyjątkowo spragnieni.

Dania jest krajem skandynawskim, lecz tak nie do końca – nie ma tu białych nocy, skoków narciarskich oraz reniferów.

Zmieniony ( 03.04.2008. )
Czytaj
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 27 - 34 z 34

Kurs korony duńskiej

Kupno:
PLN
Sprzedaż:
PLN
Kurs NBP z dnia Tabela kur

Odwiedzający

Reklamy