Najbliższe wydarzenia

Wyspa Slotsholmen
Redaktor: Administrator   
03.09.2008.

ImageWyspa Slotsholmen to malutka wyspa w centrum Kopenhagi, nazwana tak od znajdującego się na niej pałacu Christiansborg Slot. Oprócz tego na wyspie znaleźć można unikalne muzea oraz ślady przeszłości miasta.

 

Pałac Christiansborg Slot

Christiansborg Slot jest największym budynkiem na tej wyspie, obecnie znajduje się w nim siedziba duńskiego parlamentu, Sądu Najwyższego oraz gabinet premiera.

Pożary nękające dawną Kopenhagę strawiły kilka pałaców znajdujących się na wyspie. Obecnie znajdujący się tu budynek jest czwartym w kolejności. Został wybudowany w latach 1907 – 1928, w stylu neobarokowym, pod kierownictwem architekta Thorvalda Jørgensena. Pałacowa wieża ma wysokość 106 m, jest ona najwyższą iglicą w mieście.

 

Image

 

W podziemiach budynku można zwiedzić fundamenty pierwszego pałacu, wybudowanego w 1167 roku przez założyciela miasta biskupa Absalona. Obejrzeć tam można również wystawę ukazującą historię wszystkich pięciu budynków znajdujących się na wyspie Slotsholmen.

W środku pałacu dostępne dla zwiedzających są zarówno komnaty królewskie, jak i sala posiedzeń duńskiego parlamentu Folketinget.  W komnatach królewskich warto zwrócić uwagę na znakomite arrasy, stanowiące największe duńskie dzieło sztuki XX wieku. 17 arrasów zostało zaprojektowanych przez rzeźbiarza Bjørna Nørgåda. Artysta ten wykonał ponad 2000 szkiców arrasów dla królowej. Szkice te można obejrzeć w Muzeum Szkiców w Køge.

 

Pałacowy kościół

Przy pałacu znajduje się przepiękny pałacowy kościół klasycystyczny Christiansborg Slotkirke. Został on wybudowany przez architekta C.F. Hansena. Jego konsekracja przypadła na dzień 14 maja 1824, na który to dzień przypadły obchody 1000 – lecia chrześcijaństwa w Danii. Na zewnątrz kościół zdobią przepięknie zdobione kolumny, natomiast wewnątrz można podziwiać wspaniałe organy, oraz fryz wokół kopuły kościoła. Fryz ten przedstawia postacie aniołów, a jego twórcą jest znany rzeźbiarz Bertel Thorvaldsen.

 

ImageImage

 

Królewskie stajnie

Na wyspie odwiedzić można również stajnie królewskie i powozownię Kongelige Stalde og Kareter. Eleganckie wnętrze budynku pochodzi z 1740 roku, a jego projektantem jest architekt Niels Eigtved.

 

Królewski arsenał

W muzeum znajduje się wspaniała kolekcja artylerii, broni ręcznej, oraz wszelkiego innego wyposażenia wojskowego, od czasów średniowiecza do czasów obecnych.

 

Królewska biblioteka Den Sorte Diamant

Den Sorte Diamant, czyli Czarny Diament jest budynkiem łączącym w sobie architekturę współczesną z przeszłością.  Doskonale widoczny od strony kanałów, niezwykły front biblioteki ukończono w 1999r. Nowoczesne szkło, beton, czarny granit i stal umiejętnie połączono z oryginalną konstrukcją budynku, pochodzącą z 1906 r., za którym ukrywa się zielony i tajemniczy ogród biblioteki. W ciągu roku w bibliotece odbywa się wiele ciekawych wystaw, koncertów, wykładów i konferencji. W budynku znajduje się również dobrze zaopatrzona księgarnia, kawiarnia oraz restauracja ze wspaniałym widokiem na zewnątrz.

 

Image

 

Muzeum Żydowskie

Muzeum przedstawia 400 lat historii Żydów w Danii. Budynek, w którym ulokowano muzeum, został wybudowany przez Christiana IV na początku XVII w. Interesujące wnętrze muzeum zostało zaprojektowane przez architekta Daniela Libeskinda, który oparł swój projekt na faktach z historii z okresu nazizmu, kiedy to większość duńskich Żydów została ocalona przez innych obywateli Danii.

 

Muzeum Thorvaldsena

Muzeum Thorvaldsvena jest jednym z ulubionych muzeów Kopenhażan. Oprócz rzeźb artysty znajduje się w nim również prywatna kolekcja obrazów należąca do Thorvaldsena. Bertel Thorvaldsen (1770 – 1844) ponad 40 lat swego życia mieszkał w Rzymie, lecz pod koniec życia (1838 r.) zapisał swoją obszerną kolekcję dzieł sztuki miastu swych narodzin – Kopenhadze.

 

Image

 

Image

Zmieniony ( 03.09.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »