Najbliższe wydarzenia

Rowery
Redaktor: Administrator   
18.02.2008.

Image

W Danii praktycznie każdy posiada rower, a Kopenhaga od wielu lat jest znana jako miasto rowerów. Dużo pieniędzy przeznacza się na poprawę wygody jazdy oraz bezpieczeństwa rowerzystów.

Na ulicach są wyznaczone osobne pasy ruchu dla rowerów, a na większych skrzyżowaniach są namalowane specjalne niebieskie pasy, mające ułatwić przejechanie skrzyżowania. Rowerzyści mają tu własne światła drogowe a także całą masę parkingów dla swoich pojazdów.

 

Jeździ się tu szybko, wyprzedza prawą stroną, a zamiar skrętu sygnalizuje skinieniem ręki. Większość rowerów jest wyposażona w koszyki i tylne siodełka do przewożenia zakupów, lub też foteliki dla dzieci. Dzieci przewozi się również we wszelkiej maści wózkach przymocowanych z przodu (zamiast przedniego koła) lub z tyłu roweru.

ImageImageImage

 

Jeżeli chcecie objechać Kopenhagę na 2 kółkach, możecie skorzystać z darmowych rowerów miejskich, rowerowych taksówek lub wypożyczyć rower z wypożyczalni.

 

Aby skorzystać z roweru miejskiego, musicie odnaleźć jeden z 125 parkingów położonych w pobliżu centrum miasta i wrzucić 20-sto koronówkę, aby odpiąć rower. Po powrocie z wycieczki i przypięciu roweru moneta jest zwracana. Rowery miejskie są dostępne w okresie od połowy kwietnia do końca listopada. Rowerem miejskim należy się poruszać tylko w wyznaczonej strefie w centrum miasta, w przeciwnym razie można zostać ukaranym przez policję.

Image

 Więcej informacji na temat rowerów miejskich znajdziecie na stronie www.bycyklen.dk.

 

Jeśli nie lubicie się przemęczać, bądź wyczerpało was zwiedzanie miasta na własnych nogach, możecie skorzystać z rowerowej taksówki, czyli rikszy. Riksza umożliwia Wam obejrzenie miasta na kilka sposobów: możecie sami (po konsultacji z kierowcą) wybrać trasę jazdy bądź też skorzystać z jednej z ustalonych tras tematycznych. Kierowcy są często obcokrajowcami i łatwo się z nimi dogadać (szczególnie jak się trafi na rodaka). Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.rickshaw.dk, strona niestety tylko w języku duńskim. Koszt przejazdu rikszą po starym mieście jest porównywalny z kosztem przejazdu taksówką.

 

Wypożyczenie rowerów jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy planują wycieczkę poza centrum miasta. Rowery można przewozić metrem bądź pociągiem (poza godzinami szczytu), lecz trzeba zakupić dla nich bilet. Jest on ważny 2 godziny i dla wszystkich stref. W pociągach są wyznaczone miejsca, gdzie można postawić rower.

Wypożyczalnie rowerów

Københavns Cykler
Reventlowsgade 11, 1651 København V, tel. +45 33 33 86 13, www.copenhagen-bikes.dk

Københavns Cykelbørs
Gothersgade 157, 1123 København K, tel. +45 33 14 07 17, www.cykelboersen.dk

Østerport Cykler
Oslo Plads 9, 2100 København Ø, tel. +45 33 33 85 13, www.oesterport-cykler.dk

Zmieniony ( 27.08.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »