Najbliższe wydarzenia

Okrągła Wieża
Redaktor: Piotrek   
04.03.2008.

Image

Okrągła Wieża Rundetårn jest najstarszym zachowanym obserwatorium astronomicznym w Europie.  Została ona zbudowana z inicjatywy króla Chrystiana IV, architektem był Hans Steenwinkel Młodszy. Kamień węgielny położono 7. lipca 1637 roku, budowę ukończono w roku 1642.

Wieża stanowiła pierwszy element ”Kompleksu Trinitatis”, w skład którego weszły trzy najważniejsze dla siedemnastowiecznych uczonych obiekty: obserwatorium astronomiczne, kościół studencki oraz biblioteka uniwersytecka. Niektóre źródła podają, że wieża została wzniesiona dla sławnego duńskiego astronoma – Tycho Brahe, jednak fakt, że Tycho Brahe zmarł w 1601 roku nakazuje podejść do tej hipotezy z daleko idącą rezerwą.

 

Droga na szczyt

Cechą charakterystyczną wieży jest to, że na platformę widokową (34,8 m nad poziomem ulicy) nie prowadzą schody, lecz łagodnie nachylona, spiralna droga o długości 209 m. i szerokości 4,25 m. Takie rozwiązanie sprawiło, że piesze wejście nie jest jedyną możliwością dostania się na szczyt – w 1716 roku car Rosji Piotr I wjechał na Okrągłą wieżę konno, a jego żona Katarzyna I wjechała tam karetą. W 1902 roku na wieżę po raz pierwszy wjechał samochód. Obecnie co roku organizowane są zawody rowerowe.

 

Image

Pochylnia prowadząca na szczyt Okragłej Wieży

 

Biblioteka

W drodze na platformę widokową mijamy znajdującą się bezpośrednio nad kościołem salę biblioteki. Dawniej przechowywano w niej cały księgozbiór uniwersytetu, jednakże w 1861 roku, rozmiar księgozbioru stał się zbyt duży i bibliotekę przeniesiono. Od tego czasu pomieszczenie to było m.in. pracownią malarską, a także składem kolekcji szkieletów Muzeum Zoologicznego. Po renowacji przeprowadzonej w roku 1987, sala biblioteki jest obecnie jednym z najpopularniejszych w Kopenhadze miejsc wystaw i koncertów.

 

Obserwatorium

W obserwatorium na szczycie Okrągłej Wieży można oglądać gwiazdy i planety. W sezonie zimowym każdy chętny może popatrzeć przez doskonałą lunetę astronomiczną. Uniwersytet korzystał z obserwatorium do roku 1861. Jednym z ówczesnych zadań obserwatorium było opisywanie położenia gwiazd i planet oraz poszukiwanie nowych komet, tak aby astronomowie mogli stworzyć dokładniejsze mapy nieba.

 

Platforma widokowa

Z platformy widokowej rozpościera się wspaniały widok na miasto - możemy przyjrzeć się z góry większości zabytków starego miasta i nie tylko - widoczne są także peryferie, a nawet morze i Malmö. Orientację ułatwiają rozmieszczone dookoła szkice przedstawiające widok z danej części platformy widokowej z podpisanymi ważniejszymi budowlami.
Platformę widokową Okrągłej Wieży otacza misternie zdobiona kratowana balustrada. Wykonał ją w 1643 roku Caspar Fincke – nadworny rzemieślnik króla Christiana IV. Wśród zdobień można dostrzec monogram Christiana IV z literami RFP, będącymi skrótem królewskiego motta: ”Regna Firmat Pietas” – ”Pobożność umacnia Królestwa.”

 

Image

Widok na miasto

 

Więcej zdjęć panoramy Kopenhagi jest dostępnych w galerii.

 

Rebus Chrystiana IV
Inkrustowany napis umieszczony w górnej części fasady Okrągłej Wieży stanowi zagadkę, prawdopodobnie ułożoną przez samego Chrystiana IV. Rozwiązanie tego rebusu można rozumieć następująco: ”Wlej Boże prawdziwą wiarę i sprawiedliwość w serce króla Chrystiana IV, 1642.” 
 
 Adres i godziny otwarcia

Okrągła Wieża znajduje się przy Købmagergade 52A - kliknij tutaj, aby zobaczyć mapkę. Wstęp kosztuje 25 DKK (dzieci w wieku 5-15 lat - 5 DKK).

Godziny otwarcia:
Wrzesień – maj: w dni powszednie i soboty 10.00-17.00, w niedziele i święta 12.00-17.00
Czerwiec – sierpień: w dni powszednie i soboty 10.00-20.00, w niedziele i święta 12.00-20.00
Październik – marzec: we wtorki i środy dodatkowo 19.00-22.00

Więcej informacji o Okrągłej Wieży można znaleźć na stronie www.rundetaarn.dk.

Zmieniony ( 28.08.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »