Najbliższe wydarzenia

Ratusz miejski
Redaktor: Administrator   
11.03.2008.

Image

Ratusz Kopenhagi został wybudowany w 1903 roku.  Zaprojektował go architekt Martin Nyrop, nadając mu styl włoskiego renesansu. Fasada budynku została ozdobiona herbem miasta oraz pozłacaną figurą założyciela miasta Absalona (1128 – 1201 r.).

Wieża ratusza wznosi się na wysokość 106 m i jest zaliczana do najwyższych budowli w Danii. Aby się dostać na jej szczyt, trzeba pokonać 300 stopni, jednak trud ten wynagrodzony jest przepięknym widokiem na miasto.

 

Image

Ratusz miejski

 

Zegary

Zegar ratuszowy znany jest na pewno fanom gangu Olsena, gdyż niemal w każdym odcinku serialu fragment akcji toczy się właśnie w tym miejscu.  Zaraz po wejściu do ratusza po prawej stronie znajduje się sala z innym znanym zegarem, tzw. Zegarem Świata Verdensur. Zegar ten został skonstruowany przez Jensa Olsena, który wyposażył go w 18 tarcz i 12 mechanizmów wskazujących godziny we wszystkich strefach czasowych, położenie słońca i gwiazd, kolejne dni według kalendarza juliańskiego i gregoriańskiego, oraz wiele innych wydarzeń astronomicznych, mających zdarzyć się w ciągu najbliższych 570 tys. lat.

 

Image

Verdensur

 

W pobliżu ratusza

Po prawej stronie ratusza, na samym rogu Placu Ratuszowego znajduje się pomnik Hansa Christiana Andersena, autorstwa Henry’ego Luckowa Nielsena.

Po lewej stronie ratusza stoi wysoka kolumna z umieszczonymi na niej dwoma wikingami dmącymi w lury. Ponoć zagrają na nich dopiero wtedy, kiedy obok kolumny przejdzie dziewica, jednak na razie ani razu nie udało im się zatrąbić. Swoją drogą podobną legendę można usłyszeć od naszych górali w czasie spływu Dunajcem , tylko że jej bohaterami są mnisi zaklęci w skałę (Siedem Mnichów to największa formacja skalna Pienin), a tylko dziewica jest w stanie ich obudzić. W wersji górali może być również wierna żona:).

 

Image

Wieża ratuszowa oraz kolumna z wikingami

 

Zwiedzanie ratusza

Wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim: pon. – pt. o godz. 15.00,  sob. o godz. 10.00, cena 30 DKK. Od 1 października do 31 maja: wejście na wieżę pon. – sob. o godz. 12.00, cena 20 DKK. Od 1 czerwca do 30 września:  wejście na wieżę pon. – pt. o godz. 10.00, 12.00 i 14.00, w sob. o godz. 12.00, cena 20 DKK

Dostępne są również wycieczki z przewodnikiem w języku duńskim, więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

 

Zwiedzanie zegara

Pon. – pt. w godz. 10.00 – 16.00, sob. w godz. 10.00 – 13.00, bilety w cenie 10 DKK (dorośli) i 5 DKK (dzieci).

Więcej zdjęć ratusza znajduje się w galerii.

Zmieniony ( 28.08.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »