Najbliższe wydarzenia

Duńskie zwyczaje wielkanocne
Redaktor: Administrator   
14.03.2008.

W narodowym kościele duńskim (jest to kościół luterański) Święta Wielkanocne są najważniejszymi świętami w ciągu roku, stąd Duńczycy mają dni wolne już od Wielkiego Czwartku aż do drugiego dnia Świąt.

Image

Na Wielkanoc domy Duńczyków przystrojone są w kolory zieleni i żółci. Maluje się jajka i przyozdabia się nimi dom. W sklepach można kupić plastikowe, ślicznie udekorowane jajka, do powieszenia na gałęziach. Kilka tygodni przed świętami dzieci wysyłają swoim przyjaciołom oraz rodzinie anonimowe listy, do których dołączają przebiśniegi. Na ręcznie wycinanych i przyozdobionych kartkach umieszczają tradycyjny wierszyk – zagadkę, zawierający pytanie „Zgadnij, kto Ci to przysłał?”.  Każdy list jest opatrzony pewną ilością kropek, odpowiadającą ilości liter w nazwisku nadawcy. Jeśli adresatowi uda się odgadnąć, kto jest nadawcą listu, w nagrodę otrzymuje czekoladowe jajko lub pisankę...

W czasie świąt Duńczycy gromadzą się cała rodziną przy wspólnym stole, na którym pojawiają się rozmaicie przyrządzone śledzie, małe dania na ciepło, mięso w plastrach i sery. Duńskie restauracje podają kurczaka, jagnięcinę lub rybę. Tutejsze browary warzą specjalne świąteczne piwo, sprzedawane tylko w czasie okresu wielkanocnego.

Image Zwyczaj ten pochodzi z początków XX wieku, kiedy browary postanowiły zarobić na okresie świątecznym, wprowadzając nowe, butelkowane piwo wielkanocne. Jest ono mocniejsze niż zwykłe i zwiera kilka dodatkowych składników. Wielkanocne warzenie piwa stało się w Danii popularne na tyle, że powstało wokół niego kilka innych zwyczajów. Jednym z nich jest tzw. P-dag. Jest to dzień, w którym browary wprowadzają na rynek tegoroczne świąteczne piwo. Literka P to pierwsza litera w słowie Påske oznaczającym po duńsku Wielkanoc. W trakcie P-dag każdy szanujący się koneser piwa (oraz horda studentów) oddaje się degustacji świeżo uwarzonych trunków, porównuje je między sobą, a następnie wymienia się spostrzeżeniami z innymi amatorami złotego napoju. Obecnie ponad 100 browarów kultywuje tę świąteczną tradycję, więc naprawdę dużym wyzwaniem jest skosztowanie każdego rodzaju piwa. W tym roku dzień ten obchodzony był 9 marca, więc Ci, którzy chcieliby się bliżej zapoznać z tą sympatyczną duńską tradycją, muszą poczekać do następnego roku.

Zmieniony ( 14.03.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Kurs korony duńskiej

Kupno:
PLN
Sprzedaż:
PLN
Kurs NBP z dnia Tabela kur

Odwiedzający

Reklamy