Najbliższe wydarzenia

Mała Syrenka
Redaktor: Administrator   
08.04.2008.

Image

Najbardziej znany pomnik Kopenhagi to oczywiście Mała Syrenka Den Lille Havrue. Stojący przy nabrzeżu Langelinie posąg przedstawia tytułową bohaterkę baśni H. Ch. Andersena. Pomnik ma 1,25 m wysokości i waży około 175 kg.

Rzeźba została zamówiona i ufundowana w 1909 przez syna założyciela browaru Carlsberg - Carla Jacobsena, którego zafascynowała historia przedstawiona w balecie Mała Syrenka. Pomnik został wykonany przez duńskiego rzeźbiarza Edvarda Eriksena, a odsłonięto go 23 sierpnia 1913 roku. Modelką dla Eriksena była jego żona - Eline.

 

Mała Syrenka stała się jednym z najbardziej znanych symboli Kopenhagi i znaną na całym świecie atrakcją turystyczną, czego dowodem może być fakt, że w wielu miastach powstały kopie posągu.

 

Pomnik wielokrotnie padał ofiarą chuligańskich wybryków. Syrenkę kilkakrotnie przemalowywano, najczęściej na czerwono. Odcinano jej głowę lub ramię, a w 2003 r. strącono z cokołu za pomocą materiałów wybuchowych. W 1961 r. ubrano ją w biustonosz, a w 1986 r. na jej głowę nałożono krowi łeb. 16 grudnia 2004 r. trzy autobusy, pełne japońskich turystów, po dotarciu do portu ujrzały Syrenkę szczelnie okrytą turecką burką i owiniętą szarfą z napisem "Turcja w UE?". Był to protest przeciw podjętej właśnie w Parlamencie Europejskim decyzji o rozpoczęciu z Turcją negocjacji w sprawie przyjęcia tego kraju do Unii.

 

Little MermaidImage

1. Mała Syrenka nocą  2. Mała Syrenka w tureckiej burce

Więcej zdjęć syrenki znajdziecie w galerii.

Zmieniony ( 28.08.2008. )
 
następny artykuł »