Najbliższe wydarzenia

Nowe zasady zatrudnienia w Danii
Redaktor: Administrator   
21.05.2008.

(Komunikat przeklejony ze strony Ambasady Polskiej w Danii)

Wydział Konsularny Ambasady informuje, że 17 kwietnia Duński Parlament zdecydował o zmianach w prawie imigracyjnym. Obywatele 10 nowych państw członkowskich UE, w tym Polacy, którzy po 1 maja 2008 roku zostali zatrudnieni w firmach mających podpisane umowy zbiorowe ze związkami zawodowymi na poziomie krajowym, nie muszą już występować o prawo pracy i prawo pobytu w Danii i obowiązują ich już ogólne przepisy UE.

Oznacza to, że w takiej sprawie nie jest już potrzebne zgłoszenie do Duńskiego Urzędu Imigracyjnego. Zamiast tego, osoby podejmujące pracę w ramach umów zbiorowych muszą zgłosić się do lokalnego urzędu administracyjnego - Statsforvaltning - w celu rejestracji, w okresie 3 miesięcy od daty przyjazdu do Danii.

Należy odnotować, że

- na samym początku zatrudnienia, pracodawca musi wydać dokumentację pisemną w sprawie zatrudnienia w ramach umowy zbiorowej;
- dla zatrudnienia na okres krótszy niż 3 miesiące, rejestracja nie jest konieczna;
- zatrudnienie może rozpocząć się przed rejestracją, bezpośrednio po przyjeździe do Danii;
- ten rodzaj rejestracji zatrudnienia odnosi się tylko do umów zbiorowych na poziomie krajowym;
- zgłoszenia w sprawie zatrudnienia wysłane już do Duńskiego Urzędu Imigracyjnego będą traktowane według nowego prawa (nie ma potrzeby ponownego zgłaszanie w lokalnym urzędzie administracyjnym);
- nie ma już wymaganego wcześniej obowiązku minimum 30 godzin pracy tygodniowo;
- zatrudnienie nie objęte umową zbiorową na poziomie krajowym nadal wymaga prawa pracy i pobytu wydanego przez Duński Urząd Imigracyjny.

Bliższe szczegóły można uzyskać na stronie http://www.nyidanmark.dk/ lub kontaktując się z lokalnym urzędem administracyjnym Statsforvaltning.

 

Zmieniony ( 11.06.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Kurs korony duńskiej

Kupno:
PLN
Sprzedaż:
PLN
Kurs NBP z dnia Tabela kur

Odwiedzający

Reklamy