Najbliższe wydarzenia

Stroget: rdzeń miasta
Redaktor: Administrator   
24.07.2008.

ImageStrøget to najdłuższy deptak w Europie oraz raj dla amatorów zakupów, a także ważny punkt programu dla każdego turysty. Strøget nie jest nazwą żadnej konkretnej ulicy. Obejmuje on pięć ulic przecinających centrum miasta od wschodu do zachodu, rozciągniętych między dwoma dużymi placami: Kongens Nytorv od strony wschodniej i Placem Ratuszowym Rådhuspladsen od zachodu.

W 1962 roku Strøget został przekształcony w deptak. Wzdłuż niego znajduje się wiele atrakcji turystycznych, zabytków, sklepów i kawiarni.

 

Østergade

Rozpoczynając spacer Strøgetem od placu Kongens Nytorv wchodzimy na ulicę Østergade. Wzdłuż tej ulicy znajduje się wiele zabytkowych kamienic. Jedną z nich jest dom numer 15, znany jako dom Karela van Mander, nazwany na pamiątkę duńskiego malarza, który wybudował ten dom w XVII wieku. Pod numerem 24 znajduje się brama prowadząca poprzez wąskie alejki do Pistoltorvet i Pistolstraede, ukrywająca ciekawą mieszaninę sklepów i restauracji.

Dalej wzdłuż ulicy mieści się ekskluzywne centrum handlowe Illum Department, powstałe w 1898 roku. Naprzeciwko głównego wejścia Illum znajduje się mała uliczka prowadząca do kościoła św. Nikolasa Nikolaj Church. Budynek ten nie funkcjonuje już jako kościół, obecnie znajduje się w nim galeria sztuki Kunsthallen Nikolaj.

 

Amagertorv

Ulica Østergade przekształca się w uroczy plac – Amagertorv, gdzie krzyżuje się z innym deptakiem – Købmagergade. Patrząc na południe z placu rozciąga się interesujący widok na Højbro Plads, na którym stoi konny pomnik założyciela miasta – biskupa Absalona. W oddali widać także dawną rezydencję królewską Christiansborg Slot. Obecnie jest to siedziba duńskiego parlamentu.

 

Image
Pomnik biskupa Absalona - założyciela miasta

 

W centralnym punkcie placu znajduje się fontanna z końca XIX wieku, zwana Storkespringvandet  - Fontanna Bocianów. Jest ona jednym z ulubionych miejsc spotkań towarzyskich. Uwagę przechodniów zwraca przepiękny dom o numerze 6, wybudowany w 1606 r., w stylu holenderskiego renesansu. Jest to jeden z najstarszych domów starego miasta, Obecnie znajduje się tam sklep Royal Copenhagen, oferujący świetną duńską porcelanę. W jego pobliżu znajdują się dwa inne ekskluzywne sklepy: Georg Jensen (wyroby ze srebra) oraz Illums Bolighus (wyposażenie mieszkań).

Na skraju placu Amagertorv znajduje się kościół Ducha Świętego Helligåndskirken – jeden z najstarszych kościołów Kopenhagi. Spłonął on całkowicie w pożarze miasta w 1728 r., po którym wybudowano go ponownie. Każdego dnia o godz. 12.00 w kościele odbywają się nabożeństwa muzyczne.

 

Vimmelskaftet i Nygade

Plac Amagertorv zwęża się i przechodzi w ulicę Vimmelskaftet – jej nazwa odnosi się do osobliwego łuku przypominającego stary świder ciesielski. Następną, a zarazem najkrótszą ulicą tego deptaku jest Nygade. Ulica ta została w większości zrekonstruowana po pożarze miasta w 1685 r.

 

Gammeltorv oraz Nytorv

Opuszczając ulicę Nygade wchodzimy na kolejny piękny plac, rozciągający się na lewą i prawą stronę. Według mapy są to tak naprawdę dwa place, obydwa istniejące z czasów, kiedy miasto dopiero zostało zakładane. Plac po prawej stronie nosi nazwę Gammeltorv, natomiast po lewej – Nytorv (Stary Plac i Nowy Plac).

 

Image

Gammeltorv i Nytorv

 

Gammeltorv to najstarszy plac Kopenhagi. Przez ponad 800 lat miał tu miejsce handel wyrobami rzemieślniczymi i wieloma innymi dobrami. Na środku placu stoi pochodząca z XVII wieku fontanna miłości. Obecnie jest to ulubione miejsce spotkań młodzieży.

Patrząc w stronę Nytorv, najbardziej rzuca się w oczy budynek sądu. Swoim wyglądem przypomina on jedną z antycznych świątyń, wspartą od frontu na olbrzymich kolumnach. Stanowi to interesujący przykład architektury klasycystycznej, który był modny w Kopenhadze w czasach przebudowy po pożarze miasta w 1795r.

 

Image

Budynek sądu

 

Frederiksberggade

Ostatnią ulicą Strøgetu jest Frederiksberggade. Na jej końcu znajduje się główny plac miasta RådhuspladsenPlac Ratuszowy, razem z ratuszem wybudowanym w latach 1892 – 1905. Na budynku znajdującym się na rogu Nytorv i Frederiksberggade wisi tabliczka upamiętniająca miejsce narodzenia jednego z największych duńskich filozofów – Sørena Kierkegaarda. Frederiksberggade jest najmłodszą ulicą Strøgetu, powstałą dopiero po pożarze miasta w 1728r.

Ulicę ta upodobały sobie restauracje i sklepiki z pamiątkami – można na niej znaleźć nie tylko lokale oferujące kuchnię duńską, lecz również lub tureckie kebaby czy amerykańskie burgery. W sklepach z pamiątkami możemy się natknąć czasami na polską obsługę.

 

Strøget jest jednym z popularniejszych miejsc turystycznych miasta, prawie o każdej porze znajdziemy tam prawdziwe zagęszczenie turystów, muzyków, mimów i różnych innych artystów, starających się uprzyjemniać zwiedzanie pokazami swoich umiejętności. Warto również zboczyć trochę ze szlaku i pobłądzić po zakamarkach, skrywających w sobie urocze restauracyjki i niewielkie kawiarenki, gdzie przy kawie i ciastku możemy się wczuć w prawdziwą atmosferę miasta.

Zmieniony ( 03.09.2008. )
 
następny artykuł »