Najbliższe wydarzenia

Na rolkach przez miasto
Redaktor: Piotrek   
24.07.2008.

Wielu mieszkańców Kopenhagi rozpoczyna weekend w pubie bądź na dyskotece. Istnieje jednak wiele alternatywnych możliwości spędzenia piątkowego wieczoru - jedną z nich jest Friday Night Skate. Friday Night Skate to wydarzenie skierowane do miłośników jazdy na rolkach i wrotkach. W wybrane piątkowe wieczory (12 razy w ciągu lata) uczestnicy spotykają się na Solbjerg Plads (zaraz za stacją metra Frederiksberg) i stamtąd całą grupą przemierzają na rolkach przez ulice Kopenhagi.

 

Mimo że zaczyna się i kończy w tym samym miejscu, trasa każdorazowo jest inna, a odległość do pokonania to ok. 20 km.  Trasa przejazdu jest zabezpieczana przez policję więc jadący środkiem ulicy rolkarze nie są narażeni się na zderzenie z samochodem, oprócz tego nad bezpieczeństwem uczestników czuwają wolontariusze.

Image

 

Pomysł Friday Night Skate narodził się w 1989 roku w San Francisco i szybko rozprzestrzenił się na wiele krajów na całym świecie. Podobne imprezy odbywają się m. in. w Holandii, Niemczech, Francji (w Paryżu zdarzało się że jednorazowo na rolkach jeździło ok. 20000 osób!), Wielkiej Brytanii.Pierwszy Friday Night Skate w Kopenhadze odbył się ww wrześniu 1999 - zorganizowano trzy przejazdy, w których uczestniczyło ok. 200 osób. W 2006 roku liczba imprez wzrosła do 8, od 2007 roku Friday Night Skate odbywa się 12 razy w ciągu lata.

 

Friday Night Skate jest imprezą bezpłatną, każdy może w niej uczestniczyć (w 2006 roku każdorazowo jeździło ok. 400 osób), jedynym warunkiem jest dobra umiejętność jazdy na rolkach (należy być przygotowanym na ok. 2 godziny jazdy w tempie ok 15 km/h, z jedną przerwą).  Posiadanie ochraniaczy na kolana i przeguby oraz kasku jest zalecane, aczkolwiek nie obowiązkowe  - należy jednak pamiętać o tym, że każdy uczestniczy w imprezie na własną odpowiedzialność. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne kontuzje.

 

Terminarz Friday Night Skate na rok 2008
25 kwietnia, 9 i 23 maja, 6 i 20 czerwca, 4 i 18 lipca, 1*, 8 i 22 sierpnia, 5 i 19 września

 

Rozpoczęcie przejazdu każdorazowo o godzinie 20.00, koniec ok. godziny 22.00. Organizatorzy proszą o przybycie na miejsce zbiórki 15 minut wcześniej. W razie deszczowej pogody impreza może być anulowana do 2 godzin przed rozpoczęciem warto więc przed wyjściem z domu sprawdzić stronę internetową Friday Night Skate (www.fns-cph.dk)

Image

 

* UWAGA: 1. sierpnia Friday Night Skate będzie częścią festiwalu KulturHavn2008 i z tego powodu przejazd rozpocznie i zakończy się nie jak zwykle na Solbjerg Plads, lecz na Islands Brygge!

Zmieniony ( 28.08.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Kurs korony duńskiej

Kupno:
PLN
Sprzedaż:
PLN
Kurs NBP z dnia Tabela kur

Odwiedzający

Reklamy